W roku 2017 nasza szkoła – Gimnazjum nr 2 im. J. Kochanowskiego w Zgierzu z Oddziałami Dwujęzycznymi rozpoczęła współpracę międzynarodową ze szkołą Skodstrup Skole w Danii. Współpraca pomiędzy szkołami polegała w pierwszym etapie na nawiązaniu kontaktów posługując się portalem społecznościowym Facebook i wykonując na nim konkretnie określone zadania. Kolejnym etapem był tygodniowy pobyt duńskich uczniów w Polsce oraz tygodniowy pobyt polskich uczniów w Danii. Uczniowie z Danii byli zakwaterowani u rodzin naszych polskich uczniów, zakwalifikowanych do udziału w projekcie. Zakwaterowanie uczniów polskich w Danii wyglądało w ten sam sposób.

W ciągu tych dwóch tygodni goście z Danii wraz z polskimi uczniami mieli okazję bliżej poznać się, porozmawiać, spędzić wspólnie czas na wycieczkach, zabawach integracyjnych i sportowych. Była to również świetna okazja do praktykowania komunikacji w języku angielskim. W wymianie uczestniczyli uczniowie klas językowych: 1f i 2f.

W obecnym roku szkolnym 2017/2018 zamierzamy kontynuować współpracę ze szkołą w Danii jednak już jako Szkoła Podstawowa nr 6 im. J. Kochanowskiego w Zgierzu z Oddziałami Dwujęzycznymi i Oddziałami Sportowymi. Pobyt uczniów duńskich w Polsce jest przewidywany na maj 2018r. a pobyt uczniów polskich w Danii na czerwiec 2018r. Do udziału w wymianie zapraszamy klasę 7a dwujęzyczną.


Duńsko – Polska Wymiana Młodzieży już po raz trzeci

W dniach 6 maja 2019 – 11 maja 2019 już po raz trzeci gościliśmy uczniów ze Skodrstrup skole w Danii w ramach wymiany młodzieży Polsko – Duńskiej. W wymianie uczestniczyło 43 uczniów, 25 z Danii oraz 18 z Polski z klasy 7f dwujęzycznej. Dzięki współpracy pomiędzy uczniami biorącymi udział w projekcie, ich rodzicami i nauczycielami z obu krajów uczniowie mieli okazję na wykorzystanie języka angielskiego w praktyce, doskonalenie umiejętności komunikowania się, współpracy, planowania i organizowania różnych przedsięwzięć.

W trakcie pobytu w Polsce uczniowie z Danii mieli sposobność zwiedzania Warszawy i Zgierza, gdzie przewodnikami była młodzież naszej szkoły. Ponadto uczniowie zwiedzali Łódź – ul. Piotrkowska, Manufaktura, sprawdzili się w rozwiązywaniu super trudnych zagadek w Escaperoomie oraz doskonalili swoje umiejętności pływając na kajakach na rzece Pilica. Wzięli również udział w spotkaniu przy ognisku oraz wraz ze swoimi rodzicami zorganizowali grilla i rozgrywki sportowe w piłce siatkowej w Grotnikach. Dodatkowo zajęcia integracyjne pozwoliły na jeszcze bliższe poznanie się ze swoimi rówieśnikami ze szkoły w Danii a jak się okazuje niektórzy planują wspólne wakacje. Wszystkim uczestnikom wymiany gratulujemy i dziękujemy za współpracę a szczególne podziękowania za współpracę i świetną organizację kierujemy do wszystkich rodziców uczniów, którzy wzięli udział w wymianie.


Wizyta w Danii

W dniach 03.06.2018r. – 08.06.2018r. dwudziestu czterech uczniów klasy 7A uczestniczyło w wymianie młodzieży organizowanej w naszej szkole po raz drugi przez panią Elżbietę Leniart i panią Aleksandrę Balcerską. Krajem odwiedzanym przez uczniów była Dania, szkołą – Skodstrup Skole położona niedaleko miejscowości Aarhus. Była to rewizyta.

Uczniowie przez prawie tydzień uczestniczyli wraz ze swoimi duńskimi rówieśnikami w codziennym życiu. Spali w ich domach, jedli tradycyjne potrawy, uczyli się narodowych tańców duńskich, wspinali się w parku linowym, zwiedzali Aarhus. Wiele wrażeń i wspomnień powstało podczas pobytu na plaży. Czas wolny spędzali podobnie jak ich duńscy rówieśnicy – aktywnie i sportowo.

Uczniowie brali udział w zajęciach na terenie szkoły. Prezentowali swój kraj, swoje miasto i naszą szkołę. Pobyt uczniów w Danii był zakończeniem tegorocznej wymiany. Uczniowie nawiązali wiele przyjaźni i część z nich zamierza wrócić do Skodsrup w wakacje.


Polsko-Duńska wymiana uczniów

W niedzielę, 13 maja 2018 roku, już po raz drugi do naszej szkoły przybyli goście z Danii z miejscowości Skodstrup w ramach międzynarodowego projektu wymiany uczniów. Pierwszego dnia, w poniedziałek  22 uczniów z Danii oraz 24 uczniów z klasy dwujęzycznej 7a wzięli udział w szeregu zajęć integracyjnych oraz sportowych. Następnie uczniowie z Danii prezentowali różnym klasom informację na temat swojego kraju, miasta, szkoły oraz odpowiadali na pytania związane z życiem, kulturą oraz szkolnictwem.

Drugiego dnia uczniowie biorący udział w projekcie pojechali na wycieczkę do Łodzi. Od rana miało miejsce zwiedzanie światowej wystawy wynalazków Leonarda da Vinci , a następnie odbył się pokaz filmowy “Nieodkryte Światy” w  w EC1 w planetarium. Druga część wycieczki objęła zwiedzanie ulicy Piotrkowskiej oraz Manufaktury.

W środę miała miejsce kolejna, tym razem znacznie dłuższa wycieczka w Tarnowskie Góry. W trakcie pobytu uczniowie zwiedzali zamek w Ogrodzieńcu oraz  Kopalnię Srebra

Czwartek był ostatnim dniem pobytu duńskich gości w naszym kraju i szkole. W pierwszej części dnia na sali gimnastycznej odbyły się mecze w piłkę nożną, w których aktywnie brali udział zarówno chłopcy, jak i duńskie dziewczyny.


Klasy językowe z wizytą w Danii

18 uczniów klasy pierwszej i drugiej językowej wzięło udział w drugim etapie międzynarodowego projektu pod honorowym patronatem Konsula Królestwa Danii w Łodzi „Let’s meet in our countries” – Danish and Polish school cooperation. Projekt miał na celu wymianę młodzieży pomiędzy szkołami.

Nasi uczniowie spędzili w Dani pod koniec maja 5 dni i gościli u rodzin swoich koleżanek i kolegów. W tym czasie zapoznali się ze strukturą szkoły Skodstrup Skole, która jest drugą co do wielkości szkołą w Danii. Zwiedzili drugie co do wielkości miasto w Danii Aarhus a w nim między innymi Muzeum Sztuki Aros z Rainbow panorama. Mieli również okazję do świetnej zabawy biorąc udział w różnorodnych grach zespołowych oraz wycieczkach do Randers – tropikalne zoo, do ogromnego parku trampolin Rush oraz do Djurs parku rozrywki.


Podsumowanie polsko-duńskiego projektu

Po tygodniowym pobycie Duńczyków w naszym mieście do końca dobiegł polsko-duński projekt „Let’s meet in our countries” Danish – Polish school cooperation. Projekt odbył się pod honorowym patronatem Konsula Królestwa Danii w Łodzi, a na ceremonii wieńczącej współpracę obecni byli: przedstawiciel Honorowego Konsula Królestwa Danii w Łodzi, Łódzki Kurator Oświaty Pan Grzegorz Wierzchowski, Prezydent Miasta Zgierza Pan Bogdan Bączak, Naczelnik Wydziału Edukacji i Młodzieży, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji w Zgierzu Pan Andrzej Piłacik, przedstawiciele firmy Eurofoam, przedstawiciel firmy Atas, panie dyrektor Halina Sypka oraz Małgorzata Mirowska oraz organizatorzy przedsięwzięcia: Elżbieta Leniart, Aleksandra Balcerska i Michał Basta.


Wizyta gości z Danii – dzień III

W środę, 26 kwietnia, odbył się trzeci dzień międzynarodowego projektu o nazwie „Let’s meet in our countries! – Danish and Polish school cooperation” związanego z międzynarodową wymianą uczniów z Danii i Polski. Tym razem uczniowie i uczennice z obydwu krajów odbyli całodniową wycieczkę do Golubia-Dobrzynia oraz Torunia. W pierwszej miejscowości główną atrakcją było zwiedzania krzyżackiego zamku wybudowanego w XIV wieku. W Toruniu uczestnicy wycieczki wzięli udział w grze miejskiej, dzięki której samodzielnie poznali najważniejsze zabytki miasta, a następnie mogli spróbować swoich sił w wypiekaniu lokalnego przysmaku, czyli słynnych pierników toruńskich.


Wizyta gości z Danii – dzień II

Wtorek 25 kwietnia był drugim dniem projektu „Let’s meet in our countries! – Danish and Polish school cooperation”, w ramach którego do naszego miasta przybyli goście z Danii. Dzisiejszy dzień rozpoczął się od zajęć ruchowych, które odbyły się na sali gimnastycznej. Po zabawach i grach integracyjnych oraz koordynacyjnych duńscy goście zaprezentowali w wybranych klasach prezentacje związane ze swoją ojczyzną. Po obiedzie wszyscy uczestnicy warsztatów wzięli udział w wycieczce do Łodzi.


Wizyta gości z Danii – dzień I

24 kwietnia w naszej szkole zagościło 18 uczniów oraz 2 nauczycieli z Danii, którzy przybyli na tygodniową wymianę z zagranicy w ramach projektu „Let’s meet in our countries! – Danish and Polish school cooperation”, przygotowanego przez Elżbietę Leniart, Aleksandrę Balcerską i Michała Bastę. Pierwszego dnia uczestnicy zajęć, wśród których byli również uczniowie klas: IF oraz IIF, wzięli udział w szeregu zabaw i aktywności mających na celu wzajemne poznanie osób z obydwu krajów. Następnie każda osoba miała za zadanie zaprezentować swoje zainteresowania, a na koniec odbyła się wycieczka po Zgierzu, w trakcie której goście z zagranicy mogli zapoznać się z interesującymi miejscami naszego miasta.