PROJEKTY WSPÓŁFINANSOWANE PRZEZ WFOŚiGW REALIZOWANE

w Szkole Podstawowej nr 6 im. Jana Kochanowskiego w Zgierzu z Oddziałami Dwujęzycznymi i Oddziałami Sportowymi i Gimnazjum nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Zgierzu z Oddziałami Dwujęzycznymi i Oddziałami Sportowymi


PROJEKT

„Nasze ekologiczne pracownie”
pn. „Pracownia ekobadaczy czterech żywiołów”

logo

Wartość ogólna zadania: 55 483PLN

Dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi : 49 934 PLN

Czas realizacji: X 2020 – IV 2021


PROJEKT

„Edukacja ekologiczna w szkołach i przedszkolach”
pn. „SP6 na tropie niewidzialnych zabójców – sprawców globalnego zanieczyszczenia powietrza”

logo

Wartość ogólna zadania: 38 889 PLN

Dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi : 35 000 PLN

Czas realizacji: IX 2020 – VI 2021

WFOŚiGW w Łodzi informuje o rozstrzygnięciu Konkursu pn. „Edukacja Ekologiczna w szkołach i przedszkolach na rok szkolny 2020/2021”. Z radością informujemy, że projekt SP6 w Zgierzu, pt. „SP6 na tropie niewidzialnych zabójców – sprawców globalnego zanieczyszczenia powietrza” znalazł się w gronie laureatów tegorocznej edycji Konkursu❗️

Ponownie uczniowie SP6-klasy VIIA, VIIC i VI A wyruszyli z ekspedycją do Ojcowskiego Parku Narodowego. Trasa, która wiodła przez Dolinę Prądnika pozwoliła podziwiać charakterystyczne dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej krajobrazy, formy krasowe oraz florę i faunę. Uczniowie, malowniczym szlakiem, dotarli do największej jaskini w Ojcowskim Parku Narodowym – Groty Łokietka. Oczywiście wyprawa była możliwa dzięki dofinansowaniu przez WFOŚiGW.

 

Za nami pierwsza z zaplanowanych wypraw zrealizowanych w ramach projektu”SP6 na tropie niewidzialnych zabójców-sprawców globalnego zanieczyszczenia powietrza”. W ramach trzydniowego pobytu uczestniczyliśmy w rajdzie terenowym „Cztery pory roku” w Ojcowskim Parku Narodowym”.

  • Przeszliśmy również ścieżką dydaktyczną prowadzącą przez Jaskinię Ciemną i Krowią z przewodnikiem OPN.
  • Uczniowie wzięli udział w prowadzonych przez nauczycieli warsztatach „Badanie fizyko-chemiczne składu jakości powietrza, wody i gleby” oraz „Określanie czystości powietrza na podstawie skali porostowej”
  • W drodze powrotnej, szlakiem Orlich Gniazd dotarliśmy do zamków w Mirowie i Bobolicach.

PROJEKT

„Nasze ekologiczne pracownie”

logo

Wartość ogólna zadania: 55 555 PLN

Dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi : 50 000 PLN

Czas realizacji: IX 2019 – VIII 2020

Utworzenie punktu dydaktycznego „Cztery pory roku w ogrodzie” przy Szkole Podstawowej nr 6 im. Jana Kochanowskiego w Zgierzu z Oddziałami Dwujęzycznymi i Oddziałami Sportowymi. 

Miło nam poinformować o kolejnych krokach związanych z projektem ekologicznym realizowanym przy współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Efekty prac najlepiej obejrzeć na zdjęciach.

Dzień Ziemi to dobry moment, aby zaprezentować, jak postępują prace związane z tworzeniem naszego ogródka. Przypominamy, ze w ramach projektu realizowanego przy współpracy z WFOŚIGW w Łodzi, przy udziale Pana Ogrodnika została zasiana łąka kwietna. Jak tylko wrócicie do Szkoły zobaczycie, jak pięknie zmienia się jej otoczenie.

Październik

Wrzesień


PROJEKT

„Woda źródłem życia”

logo

Wartość ogólna zadania: 37 218 PLN

Dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi : 33 496 PLN

Czas realizacji: IX 2019 – VI 2020

Ogłoszono wyniki konkursu „EDUKACJA EKOLOGICZNA W SZKOŁACH I PRZEDSZKOLACH NA ROK SZKOLNY 2019/2020″. Szkoła Podstawowa nr 6 w Zgierzu znalazła się wśród Laureatów Konkursu.  to już trzeci projekt ekologiczny realizowany w naszej Szkole. 

 

Dwa dni warsztatów ekologicznych dla najmłodszych to kolejny etap projektów dofinansowanych przez WFOŚiGW w Łodzi. Uczniowie klas I, II i III zrealizowali własne projekty tworząc kolorowe torby ekologiczne. Certyfikat Szkolnego Klubu Ekologów SP6 zobowiązuje.

29 września odbyła się kolejna wyprawa młodych ekologów SP6. Prowadziła przez Sulejowski Park Krajobrazowy, gdzie mogliśmy zobaczyć tamę na Zalewie Sulejowskim, Groty Nagórzyckie i Rezerwat Niebieskie Źródła.
Wyprawę zakończyliśmy zwiedzaniem Skansenu Rzeki Pilicy, w którym znajdują się m.in. eksponaty Zgierzanina- młynarza Jana Ekiela. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się domkom pszczół murarek  oraz podziwiać hodowlę koników polskich. Bogaty w wydarzenia dzień zakończyliśmy wspólnym ogniskiem.

Kolejna wyprawa SP6 zrealizowana została w ramach zeszłorocznego projektu „Woda źródłem życia” dofinansowanego przez WFOŚiGW. Prowadziła ścieżką przez Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich. Obejmowała Las Łagiewnicki ze szczególnym uwzględnieniem stawów w Arturówku oraz rezerwatu Struga Dobieszkowska. Uczniowie klasy IVa i IVc mieli okazję zbadać czystość wody na podstawie żyjących w niej organizmów. Obserwowali naturalną , meandrującą rzekę z jej florą i fauną. Powrócili pełni wrażeń.

Celem konkursu fotograficznego „CZŁOWIEK, WODA, ŻYCIE” było uchwycenie w fotografii znaczenia wody dla człowieka w każdym możliwym aspekcie. Oceniana była kompozycja jak również pomysł ukazania tej zależności. I tu pojawił się PROBLEM! Jury, mimo wielogodzinnych obrad, burzy mózgów, konsultacji wszelakich nie potrafiło się porozumieć, co do wyodrębnienia najlepszej pracy. Cóż potwierdza się przysłowie: „gdzie trzy osoby tam cztery zdania”. Zawarto więc wielki kompromis- wszystkie pokazane wyżej prace są THE BEST!!!!

W naszej Szkole Dzień Ziemi był zawsze obchodzony w sposób bardzo intensywny, urozmaicony, aktywny i atrakcyjny. Niestety, sytuacja związana z pandemią nie pozwoliła zorganizować tego święta, tak jak byśmy pragnęli:( Ale mimo tego, że nie odbyły się liczne, zaplanowane warsztaty, wyjazdy to nie załamujemy się i staramy się działać aktywnie w miarę naszych możliwości.

I tak: w ramach projektu „Woda źródłem życia”, realizowanym pod auspicjami Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, odbył się konkurs plastyczny pt. „Krajobraz z wodą w tle”. Sami zobaczcie, jakie cudowne prace wpłynęły. Bardzo trudno było nam wyodrębnić najlepsze. Ale po burzliwych naradach wybraliśmy te najciekawsze.

9 marca 2020 r. odbyły się kolejne warsztaty – „Eksperymenty z wodą” zorganizowane w ramach projektu dofinansowanego przez WFOŚiGW „Woda źródłem życia”. Uczniowie klas: Vb, IVa, VIIId, VIIIf, VIIIa mieli okazję poruszyć kilka tematów związanych z wodą m.in. : kolory wody, filtrowanie wody, przesiąkanie wody przez różne podłoża, rozpuszczalność wody, czy badanie jej czystości.

22 listopada klasy 3a i 3c oraz klasy 6 uczestniczyły w zajęciach twórczych, w ramach projektu dofinansowanego przez WFOŚiGW, pod tytułem „Woda – źródłem życia”. Uczniowie po krótkim teoretycznym wprowadzeniu w tematykę warsztatów, mieli za zadanie wykonać projekt torby ekologicznej i broszki z grafiką i hasłami o ochronie wody.


PROJEKT

„W poszukiwaniu czystej energii”

logo

Wartość ogólna zadania: 29 411 PLN

Dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi: 25 000 PLN

Czas realizacji zadania: II- VI 2018

18 czerwca odbyła się ostatnia wycieczka w ramach projektu Edukacja ekologiczna w szkołach i przedszkolach. Tym razem mieliśmy możliwość brać udział w warsztatach przeprowadzonych w Bolimowskim Parku Krajobrazowym . Dzięki nim nauczyliśmy się rozróżniać i rozpoznawać gatunki drzew oraz rośliny zielone rosnące w puszczy. Podczas spaceru słuchaliśmy odgłosów ptaków i szukaliśmy śladów zwierząt. Przez Puszczę Bolimowską pięknie meandruje Rawka. Następnie udaliśmy się do Skansenu Wsi Łowickiej w Maurzycach ,w którym zgromadzono ciekawe zabudowania z okolicznych obszarów. W Maurzycach zachowany jest także najstarszy na świecie drogowy most spawany. Nasza wyprawa zakończyła się tradycyjną pizzą.

Dnia 16.05.2018 r. odbyła się czwarta z dofinansowanych przez WFOŚiGW wycieczek zaplanowanych w ramach projektu „W poszukiwaniu czystej energii”. Tym razem wyruszyliśmy w kierunku Bełchatowa, gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Nauki- Giganty Mocy. Mieliśmy także okazję oglądać, z tarasów widokowych Żłobnicy i Kleszczowa największą kopalnię odkrywkową węgla brunatnego zwaną „Największą dziurą Europy”. Z podziwem śledziliśmy także proces i plan rekultywacji terenów poodkrywkowych na Górze Kamieńsk będącej największym wzniesieniem w Centralnej Polsce. Atrakcji nie brakło, dostarczył ich Park Adrenaliny, gdzie młodzież kolejką linową wjechała na Górę Kamieńsk, po czym zmierzyła się z ekstremalnymi prędkościami toru saneczkowego. Czas na posiłek i relaks miał miejsce także.

Trzecia wyprawa w ramach projektu dofinansowanego przez WSOŚiGW za nami. Tym razem celem wycieczki , która odbyła się 25 kwietnia 2018 r. był Sulejowski Park Krajobrazowy. Młodzież przeszła ścieżką edukacyjną Rezerwatu „Niebieskie Źródła” oglądając wywierzyska krasowe, których barwy są efektem działania rozproszonego światła słonecznego. Wędrówka wiodła wzdłuż rzeki Pilicy, gdzie można było zaobserwować ślady żerowania bobrów. Rezerwat jest także Obszarem „Natura 2000″ ze względu na występowanie wielu siedlisk roślin i zwierząt np. kolonii czapli czy kaczki krzyżówki. Kolejnym przystankiem był Skansen Rzeki Pilicy, pierwsze polskie muzeum poświęcone rzece. Wśród eksponatów znalazły się akcenty zgierskie- modele młynów wykonane przez zgierskiego młynarza Jana Ekiela.

Dnia 5 kwietnia 2018r odbyła się druga wyprawa w ramach projektu „W poszukiwaniu czystej energii”. Tym razem młodzież wędrowała szlakiem edukacyjnym po Rezerwacie Spała. Na szlaku można było podziwiać osobliwości przyrody: wczesnowiosenne rośliny (zawilec, wawrzynek, przylaszczka, ziarnopłon), ptaki (zięba, dzięcioł, pierwiosnek) oraz pomniki przyrody (np sosna na szczudłach). Trasa wiodła przez las grądowy odcinkami wzdłuż brzegów rzeki Pilicy. Zainteresowanie budził też Ośrodek Sportu i Przygotowań Olimpijskich. Tradycyjnie wycieczka zakończyła się przy smacznej pizzy.

13 marca 2018r. odbyła się pierwsza z wycieczek zaplanowanych w ramach projektu „W poszukiwaniu czystej energii”. Młodzież z klas III miała okazję uczestniczyć w warsztatach „Abecadło chleba”, własnoręcznie przygotować podpłomyki i zwiedzić zagrodę młynarską w Uniejowie.  Niezwykle ciekawe okazało się zwiedzanie i poznanie zasad działania wiatraka typu „Koźlak”. Następnie uczniowie odwiedzili Geotermię Uniejów, zamek arcybiskupów gnieźnieńskich i rynek miejski.

W ramach projektu dofinansowanego przez WFOŚiGW „W poszukiwaniu czystej energii” odbyły się pierwsze zajęcia. Uczniowie klasy VII i IV oraz III gimnazjum uczestniczyli w bloku zajęć warsztatowych przeprowadzonych przez Ośrodek Ekologiczny „Źródła”. Tematyka warsztatów była ściśle związana z tematem przewodnim projektu. A szczegółowe tematy: „Klimatyczni”, „Niebieska planeta”i „Przejadamy energię” miały uświadomić uczniom, że na globalny klimat mogą mieć wpływ działania każdego z nas.


  

GIMNAZJUM NR 2 LAUREATEM KONKURSU
„MOJA WYMARZONA EKOPRACOWNIA 2014”

 

PROJEKT

 „Utworzenie Ekopracowni w formie Laboratorium Ekobadawczego w Gimnazjum nr 2 w Zgierzu”

logo

Wartość ogólna zadania: 42 105 PLN

Dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Łodzi: 40 000PLN

Czas realizacji projektu: VII- X 2014

Projekt obejmuje zaplanowanie i utworzenie szkolnej ekopracowni przez wyposażenie jej w nowoczesny sprzęt audiowizualny oraz różnorodne środki dydaktyczne a także stworzenie i wdrożenie programu edukacyjnego opartego na wykorzystaniu zasobów pracowni.

www.zainwestujwekologie.pl


 

PROJEKT

„Gimnazjum nr 2 wędruje szlakiem
Centrów Edukacji Ekologicznej”

logo

Wartość ogólna zadania:25 910 PLN

Dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi :22 770 PLN

Czas realizacji zadania: IV- VI 2014

 

W ramach zadania:

  • Uczniowie klas pierwszych odbyli siedem wycieczek do siedmiu parków krajobrazowych województwa łódzkiego, gdzie podczas licznych warsztatów i zajęć terenowych zdobywali praktyczna wiedzę w zakresie ekologii
  • Zakupiliśmy wiele pomocy dydaktycznych, w tym: atlasy, plansze interaktywne, preparaty mikroskopowe, walizkę Eko- Badacza, sprzęt elektroniczny i fotograficzny
  • Zakupiliśmy wiele roślin ozdobnych, które posadzone zostały przed budynkiem szkolnym
  • Przed szkołą zamieszczone zostały postery- tablice informacyjne. Jeden dotyczy parków krajobrazowych województwa łódzkiego, drygi zachęca do zatrzymania się przed  szkołą, gdzie rośnie 9 wiekowych platanów
  • Zorganizowane i przeprowadzone zostały konkursy podsumowujące projekt: Konkurs Botaniczny, Konkurs Geograficzny, Konkurs Fotograficzny, Konkurs Plastyczny, Konkurs Multimedialny
  • Rozdane zostały bardzo cenne nagrody dla laureatów konkursów.