Dziennik treningowy jest bardzo pożytecznym narzędziem pozwalającym na bieżąco śledzić nasze poczynania związane z aktywnością fizyczną. Umożliwia obserwowanie i analizowanie wyników, a także spełnia funkcję motywacyjną. Po prostu jeśli jest w nim pusto, to zaczyna nas gryźć sumienie, że zamiast nieco się rozruszać spędzamy kolejny wieczór przy telewizorze i chipsach. Oczywiście dziennik nie zastąpi ruchu i bez odrobiny chęci z naszej strony nic się w tej kwestii nie zmieni. Może jednak warto chociaż na próbę go przetestować?

Kiedyś sportowcy i trenerzy opierali się przede wszystkim na dziennikach tworzonych ręcznie. W dobie internetu oraz błyskawicznie rozwijającej się technologii istnieją narzędzia znacznie atrakcyjniejsze od długopisu i karki papieru. Nawet tak często używane telefony komórkowe mogą stać się dzisiaj personalnymi trenerami.

W sieci dostępnych jest wiele elektronicznych dzienników treningowych, w których możemy prowadzić własne zapisy. Wśród nich znajdują się takie aplikacje, jak: Sports Tracker, Navime, Map My Run czy Cardio Trainer. Jednym z najpopularniejszych programów jest Endomondo, który został dokładnie opisany poniżej.

 

Zakładamy dziennik treningowy

Na pierwszy rzut oka dziennik treningowy Endomondo sprawia dość chaotyczne wrażenie. Wystarczy jednak kilka chwil, aby w pełni poznać jego możliwości. Na poniższym rysunku zaznaczono cyframi najważniejsze opcje związane z programem.

 

endomondo

Kliknij rysunek, aby go powiększyć

 

1 – Górne menu. Dzięki paskowi znajdującemu się na górze strony możemy szybko dotrzeć do wielu funkcji programu.

  • Endomondo – kliknięcie na logo programu przeniesie nas na stronę główną.
  • Treningi – w tym miejscu możemy przyjrzeć się wykonanym przez nas treningom. Wszystkie czynności, które wprowadziliśmy do programy pojawią się w specjalnym kalendarzu. Dzięki temu szybko sprawdzimy ile i jakiego rodzajów treningów wykonaliśmy.
  • Rywalizacje – znajdują się tutaj różnego rodzaju wyzwania, w których biorą udział pojedyncze osoby oraz całe grupy. Przykładowo można tu znaleźć grupę kilkuset osób pragnących przebiec, jak najwięcej kilometrów w ciągu wybranego roku. W rywalizacjach biorą udział ludzie z całego świata.
  • Trasy – jeśli nie znasz zbyt dobrze własnej okolicy lub nie masz pomysłu na trasę marszową, biegową lub rowerową, to w tym miejscu znajdziesz wiele gotowych szlaków. Znajdują się tu zarówno krótkie odcinki oraz trasy dla profesjonalistów. Dzięki dokładnym mapom i informacjom każdy znajdzie coś dla siebie.
  • Imprezy – dzięki temu kalendarzowi możesz szybko odnaleźć zbliżające się imprezy sportowe (głównie biegowe, ale nie tylko) z całego świata. Polska baza różnego rodzaju zawodów jest bardzo rozbudowana, więc jeśli ktoś szuka wyzwania lub możliwości poznania nowych osób, to na pewno ich tu nie zabraknie.
  • Znajomi – nic nie motywuje do działania tak, jak wspólne treningi ze znajomymi. Dzięki tej opcji można szybko stworzyć grupę znajomych i śledzić wzajemne wyniki.

2 – Dodaj trening. Dzięki tej funkcji możemy dodać do naszego kalendarza trening, który przeprowadziliśmy. Więcej informacji o tej opcji znajduje się poniżej.

 3 – Nasze konto. Możemy tutaj między innymi zmienić nasze hasło, dodać miniaturkę zdjęcia oraz podać wysokość i masę ciała (podanie tej ostatniej wartości jest niezbędne, jeśli chcemy, aby przy dodawaniu treningów program obliczał ilość spalonych kalorii).

4 – Statystyki – w tabelach z lewej strony ekranu możemy sprawdzić między innymi, jaki dystans przebyliśmy w danym miesiącu oraz ile kalorii spaliliśmy w trakcie treningów. Statystyki uwzględniają też nasze rekordy życiowe (dotyczy to głównie marszów, biegów i jazdy na rowerze) oraz zbiorczo podsumowują wszystkie aktywności fizyczne wprowadzone do programu.

5 – Dzięki funkcjom w środkowej części ekranu możemy między innymi wyszukiwać znajomych (korzystając chociażby z Facebooka czy maila), a także ściągnąć aplikację na telefon (z systemem Andrid, iPhone lub Windows Phone 7). Po pobraniu programu i zabraniu telefonu na trening możemy wprowadzić bardzo dokładne dane d programu (system może między innymi pokazywać tempo przemieszczania się w poszczególnych odcinkach trasy).

 

 Jak dodać trening do programu?

Po zakończeniu treningu warto wprowadzić go do systemu. Aby tego dokonać zaloguj się na stronie, po czym z górnego menu wybierz opcję „Dodaj trening” (punkt 2 w górnym menu opisanym powyżej). Zostaniesz wtedy przeniesiony do nowego menu, gdzie możesz wybrać kilka opcji.

dodaj trening

 Kliknij rysunek, aby go powiększyć

 

1 – Nowy trening bez trasy – wybieramy tę opcję jeśli ćwiczyliśmy w domy, na siłowni, klubie fitness lub na basenie.

2 – Wybierz trasę nowego treningu – dzięki tej funkcji możemy wybrać jedną z tras marszu/biegu/rowerową przygotowanych przez innych użytkowników serwisu. Oczywiście o ile przebyliśmy ten sam odcinek.

3 – Wyznacz trasę nowego treningu – jeżeli zdecydowaliśmy się na chód/bieg/jazdę rowerową, to dzięki tej opcji mżemy sami wyznaczyć przebytą trasę. W tym celu wystarczy skorzystać z mapy, która pojawi się po wybraniu tej opcji i zaznaczyć na niej punktami kolejne odcinki naszej podróży. Program automatycznie podliczy całą długość trasy.

4 – Wgraj z Garmina – jeśli używamy specjalnego zegarka, to możemy szybko przesłać z niego wyniki wprost do programu.

5 – Importuj z pliku – jeśli w trakcie treningu korzystamy z urządzenia rejestrującego naszą obecną pozycję, to będziemy mogli wygenerować specjalny plik. Następnie wystarczy go wczytać, a program automatycznie wprowadzi trasę do bazy danych.

 

Wybranie dyscypliny i czasu trwania treningu

Po dokonaniu wyboru podstawowych wiadomości związanych z treningiem przejdziemy do kolejnego okna, gdzie należy podać bardziej szczegółowe informacje z nim związane.

trening informacje

 Kliknij rysunek, aby go powiększyć

1 – Dyscyplina – należy wybrać, jakiemu sportowi poświęciliśmy daną jednostkę treningową. Dzięki temu będziemy mogli szybko odnaleźć w jakie dni skoncentrowaliśmy się na pływaniu czy na uprawianiu jogi.

2 – Start – tutaj zaznaczamy godzinę, o której rozpoczęliśmy trening.

3 – Dystans – dotyczy sportów związanych z przemieszczaniem się, takich jak chód/biegi czy jazda na rowerze. Jeśli wcześniej zaznaczyliśmy pokonaną trasę na mapie, to dystans zostanie przeniesiony z niej automatycznie.

4 – Czas trwania – w tym miejscu wpisujemy ile czasu poświęciliśmy na trening.

5 – Tętno – jeśli korzystamy ze specjalnym aplikacji dołączonych do naszego telefonu lub dysponujemy specjalnym pulsometrem, to możemy w tym miejscu wpisać nasze dokładne dane dotyczące tętna. W przeciwnym razie możemy obliczyć tętno sami lub pozostawić to miejsce wolne.

6 – Notatki – miejsce do napisania kilku słów o naszym treningu.

Po uzupełnieniu powyższych informacji wystarczy wcisnąć przycisk „OK”, a trening zostanie dodany do naszego kalendarza wraz ze wszystkimi informacjami, które w nim umieściliśmy.

 

Prowadzenie dziennika treningowego może być fajną zabawą i urozmaiceniem treningów. Pamiętaj jednak, że nawet takie narzędzia nie zrzucą cię siłą z kanapy czy krzesła przed komputerem. O ruch musisz zadbać sam!