W dniu 3 listopada 2017 roku nasza młodzież szkolna, uczniowie klasy 7a oraz gimnazjaliści z klasy 2g i 3d, odbyli wycieczkę do Oświęcimia celem zwiedzenia tamtejszego Miejsca Pamięci i Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Podstawową przesłanką tej wycieczki była pamięć o ofiarach byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i obozu zagłady, który działał na terenie Oświęcimia-Brzezinki, pod niemiecką nazwą: KL Auschwitz-Birkenau.

Wspomniany obóz był hitlerowskim tworem, do którego zwożono ludność nie tylko polską, ale także ludność z całej okupowanej wówczas przez Niemców Europy, zwłaszcza Żydów.

Posiadanie jakiejś teoretycznej wiedzy i nawet całkiem dużej wyobraźni na temat funkcjonowania tego obozu, wydaje się być zupełnie nieprzystające do rozmiaru, a raczej bezmiaru okrucieństw i zbrodni, tam dokonanych.

Pamięć o takich miejscach, jak obóz Auschwitz-Birkenau, pomaga utkać w nas wrażliwość, uczy myśleć mądrze o bliźnich, ostrzega i nakazuje wybaczać, tworzy tożsamość i pozytywnie przywiązuje do miejsc, w których my i nasze rodziny spędzamy życie.

Współczesna młodzież powinna budować w sobie świadomość tego, że jest ostatnim pokoleniem, które ma jeszcze możliwość i przywilej spojrzenia w oczy ofiarom tych czasów oraz budować w sposób naturalny świadomość potrzeby dalszego podtrzymywania prawdziwego przekazu następnym pokoleniom, o tym, kto był ofiarą a kto prześladowcą i oprawcą, w tej najpodlejszej z wojen i jej wynaturzeniach.