Jak co roku, tym razem w dniach 25 maja i 8 oraz 9 czerwca, uczniowie naszego gimnazjum (klasy drugie) odbyli jednodniowe wycieczki do stolicy naszego państwa – Warszawy. Wizytówką Warszawy, oprócz typowej dla niej walorów turystycznych są także mieszczące się w tym mieście najważniejsze urzędy i instytucje państwowe, jak i osobliwe miejsca pamięci. Głównym celem naszych gimnazjalistów stało się zwiedzenie gmachu polskiego parlamentu – Sejmu i Senatu RP, gdzie młodzież została zapoznana z historią polskiego parlamentaryzmu i zasadami polskiej demokracji. Nasi uczniowie odwiedzili i zwiedzili również Kancelarią Prezesa Rady Ministrów – poznając jej historię i zasady funkcjonowania.

Po wyjściu z KPRM wystarczyło też czasu, aby urządzić młodzieży spacer połączony z rekonesansem po Łazienkach Królewskich, w tych jakże pięknych okolicznościach przyrody. Nie ominięta też została okazja do tego, by przekonać się o niezwykłych walorach i imponujących rozmiarach (tak z zewnątrz jak i wewnątrz) największego polskiego stadionu, jakim jest Stadion Narodowy – byliśmy, widzieliśmy.

Kolejną, niecodzienną gratką dla naszej młodzieży stał się półtoragodzinny pobyt w gmachu Telewizji Polskiej S.A., gdzie pod opieką bardzo merytorycznego przewodnika dowiedzieli się, także od strony kulis, o pracy „ludzi telewizji” (reżyserów, scenarzystów, dziennikarzy, operatorów kamer, inżynierów światła i dźwięku itd.). Mogli też naocznie przekonać się o wyglądzie pomieszczeń studyjnych, w których realizowane są takie programy i audycje, jak: „Jaka to melodia?”, „Pytanie na śniadanie”, eliminacje krajowe piosenki do „Eurowizji”, czy wiadomości sportowe albo pogodowe.

Podczas pobytu w Warszawie nie może zabraknąć czasu na to, by odwiedzić miejsca, które skłaniają do zadumy i refleksji, takim na pewno jest Cmentarz Wojskowy na Powązkach i tam również mieli okazję być nasi uczniowie. Reasumując, założone wcześniej i zrealizowane cele programowe związane z wycieczką do Warszawy oddają właściwy sens corocznego organizowania przez naszą szkołę tych wyjazdów, tym bardziej że nieodpłatnych dla uczniów. Pobyt naszych uczniów w stolicy i wszystko co się z nim wiąże ma również swoje wsparcie w ludziach i instytucjach, życzliwych i przyjaznych – jak uważamy – naszej szkole. Za co serdecznie dziękujemy.

A podziękowania składamy:

Posłowi na Sejm RP – Panu Markowi Matuszewskiemu,

Prezydentowi Miasta Zgierza – Panu Przemysławowi Staniszewskiemu,

Zastępcy Prezydenta Miasta Zgierza – Panu Bohdanowi Bączakowi,

Radnemu Rady Miasta Zgierza – Panu Zbigniewowi Linkowskiemu.