21 marca, w pierwszy dzień wiosny, uczniowie naszego gimnazjum licznie stawili się w szkole. Dzień wagarowicza został pokonany przez zimową aurę oraz atrakcje zapewnione przez nauczycieli, wśród których znalazły się wycieczki oraz zawody sportowe zorganizowane przez Komendę Powiatową Policji w Zgierzu .

Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w imprezie sportowej  pod patronatem Fundacji Mariusza Wlazłego ,,Volley Project” w Hali MOSiR w Zgierzu. Impreza przebiegała w dwóch etapach. Rozegrany został turniej piłki siatkowej klas pierwszych, w składach mieszanych  pomiędzy trzema zgierskimi gimnazjami. Gimnazjum nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Zgierzu z Oddziałami Dwujęzycznymi zajęło I miejsce. Pierwszaki brały również udział w konkursie na kulturalnego kibica. W tym celu młodzież samodzielnie przygotowała transparenty oraz gadżety kibica. Swoim zapałem, zaangażowaniem, ekspresją i kulturalnym kibicowaniem wywalczyli II miejsce. Młodzież mogła uczestniczyć również różnych, bardzo ciekawych konkurencjach. Wszyscy zawodnicy zostali hojnie obdarowani nagrodami. Organizatorami zawodów byli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu (autorami projektu byli podkom. Aneta Kominiak z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii oraz kierownik Zespołu Informatyki zgierskiej jednostki policji Jacek Ciechański), a koordynatorem z ramienia naszej szkoły była pani A. Kowanek współpracująca z gronem pedagogicznym Gimnazjum nr 2.

Zachęcamy również do zajrzenia na stronę zgierskiej policji, gdzie znajduje się relacja oraz galeria z zawodów.

Uczniowie klas drugich w tym dniu wzięli udział w rajdzie pieszym trasą geograficzno – historyczną po Zgierzu. Celem rajdu było zapoznawanie się z historią, rozbudzanie uczuć patriotycznych, przejawiających się w umiłowaniu własnego miasta, jego tradycji i kultury. Czynny udział uczniów w rajdzie miał przybliżyć miejsca historyczne wydarzeń związanych z drugą wojną światową, sylwetki bohaterów Zgierza oraz tworzyć więź uczuciową z ziemią, którą dzieci odwiedzając dowiadywały się o walkach, drobnych zwycięstwach i porażkach bohaterów Zgierza.

 

Jednocześnie oprócz swoistej lekcji historii uczniowie mieli naturalną okazję do aktywności fizycznej w mieście. Uczniowie pokonali przeszło 12 km, poznali wiele ciekawostek i historycznych faktów m.in. historię związaną ze śmiercią Polaków rozstrzelanych 20 marca 1942 roku, ku pamięci, którym postawiono pomnik na Placu Stu Straconych. Wiedząc, że młodzież bardzo ceni sobie tę formę aktywności ruchowej, wykorzystaliśmy ją, aby pomóc jej jeszcze lepiej rozumieć słowa „Ojczyzna” oraz „Mała Ojczyzna.” Podczas rajdu panowała bardzo miła atmosfera, która sprzyjała integracji uczniów i nauczycieli.

Trzecioklasiści skierowali się najpierw na Drzwi Otwarte do I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Staszica. Licealiści szybko wzięli w obroty grupę młodszych kolegów z gimnazjum i sprawnie oprowadzili ich po całej szkole – od szatni w podziemiach, aż po ostatnie piętro, gdzie pod czujnym okiem pani nauczyciel od chemii przeprowadzano eksperymenty pirotechniczne. Oprócz efektownych doświadczeń nie zabrakło też konkursu historycznego i pokazu nowoczesnego tańca.

Po zapoznaniu się z urokami liceum trzecioklasiści wyruszyli w długą drogę prowadzącą do oczyszczalni ścieków. Obiekt znajdujący się na terenie byłych zakładów przemysłowych Boruta, wywołuje spore wrażenie ze względu na zajmowaną powierzchnię. Po dotarciu na miejsce uczniowie wzięli udział w krótkim wykładzie na temat funkcjonowania zakładu. Dzięki niemu dowiedzieli się, w jaki sposób działają poszczególne urządzenia oraz jakie procesy w nich zachodzące powodują, że zgierska woda słynie z tak wysokiej jakości.

Kiedy teoria dobiegła do końca, czas było zobaczyć, jak oczyszczalnia działa w praktyce. Zmarszczone nosy i nietęgie miny naszych uczniów od razu zdradziły, że maciejkami to miejsce nie pachnie. Na szczęście było tak tylko w początkowym stadium oczyszczania wody, z każdym kolejnym krokiem niemiłe zapachy zostawały w tyle. Po oprowadzeniu trzecioklasistów po obiekcie załoga odprowadziła nas do wyjścia. Nie pozostawało zatem nic innego, jak założyć na głowę kaptur i wyruszyć w drogę powrotną.

Uczniowie naszego gimnazjum uważają, że rajdy są bardzo atrakcyjną formą rekreacji, stanowiącą alternatywę do spędzania całego dnia w ruchu, a nie przed komputerem. Rajdy piesze  łączą w sobie kreatywny wypoczynek na świeżym powietrzu z jednoczesnym poznawaniem historii i kultury własnego regionu. Uczniowie bardzo lubią tę formę aktywności ruchowej. Atmosfera , która panuje podczas rajdów sprzyja integracji uczniów,  jak również możliwości bliższego poznania nauczycieli. W trakcie marszu uczniowie  rozmawiali na różne tematy z nauczycielami, wymieniali się poglądami i zainteresowaniami,  co tak naprawdę trudno jest uczynić podczas klasycznych 45-cio minutowych zajęć lekcyjnych. Organizatorkami rajdów pieszych były p. A. Kowanek i D. Hajduk.

Zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia galerii z pierwszego dnia wiosny.