W dniach 19-20 marca 2017 roku w Zgierzu odbyły się uroczystości upamiętniające 75 rocznice zamordowania 100 Polaków w odwecie za dwóch gestapowców zabitych przez sierżanta WP Józefa Mierzyńskiego ze Zgierza w trakcie ujawniania przez niego miejsca ukrycia broni. Pomimo, że Niemcy znali sprawcę, celem sterroryzowania narodu polskiego zastosowali zbiorową odpowiedzialność.  Była to największa publiczna egzekucja, nie tylko na terenie Kraju Warty, ale i na terenie całego okupowanego przez Niemców obszaru Polski. Hitlerowcy spędzili na nią około 6 tysięcy mieszkańców Zgierza i okolicy, spośród których wybrano losowo 100 mężczyzn jako zakładników odpowiadających życiem za niezakłócony jej przebieg.

W dniu 19 marca w Muzeum Miasta Zgierza miała miejsce prelekcja nt. tego tragicznego wydarzenia oraz otwarcie wystawy pt „Zbrodnia Zgierska 20 III 1942 w 75 rocznicę wydarzeń” a także swoisty apel poległych na „Placu 100 Straconych”.W dniu dzisiejszym, tj. 20 marca w Kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu odbyła się uroczysta Msza Święta pogrzebowa w intencji ofiar Zbrodni Zgierskiej.

Po uroczystości religijnej w lesie lućmierskim miało miejsce złożenie trumny ze szczątkami ofiar tragedii. Na uroczystościach było również reprezentowane Gimnazjum Nr 2 w Zgierzu. Poczet sztandarowy naszej Szkoły, pod „dowództwem” Pana Krzysztofa Kaźmierczaka, brał udział we wszystkich uroczystościach. Serdecznie dziękujemy Uczniom zaangażowanym w tworzenie pocztu oraz harcerzom dbającym o prawidłowy przebieg tych waznych uroczystości.