W piątek 20 maja delegacja uczniów z klasy III A: Karolina Szymczak, Piotr Błażejewski, Filip Kucharczyk, Jakub Kupis i Michał Ogiński wzięli udział w debacie na temat „Dlaczego warto czytać?”. Debatę zorganizowały biblioteki szkolne Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum Nr 1 w Zgierzu. Celem debaty była otwarta dyskusja na temat rozwijania kompetencji czytelniczych i upowszechniania czytelnictwa wśród młodzieży.

Po obejrzeniu prezentacji oraz wysłuchaniu wystąpień zaproszonych gości, uczniowie wzięli udział w dyskusji na temat czytelnictwa młodzieży. Zachęcali do czytania ulubionych lektur. Wymieniali też te mniej przez siebie lubiane. Podawali propozycje książek, które, ich zdaniem powinny znaleźć się w kanonie lektur szkolnych. Następnie uczestnicy wzięli udział w quizie, polegającym na odgadnięciu tytułu książki po usłyszeniu jej fragmentu.