11 Listopada jest w historii naszego kraju datą szczególną. To właśnie w ten dzień w 1918 roku po 123 latach Polska odzyskała niepodległość. Z okazji dziewięćdziesiątej piątej rocznicy tego ważnego wydarzenia delegacja Samorządu Uczniowskiego z naszego gimnazjum wzięła udział w oficjalnych uroczystościach odbywających się w Zgierzu.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny i Miasta w Kościele Farny pod wezwaniem Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej.  Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego  uczcili Święto Niepodległości przynosząc do kościoła sztandar Gimnazjum nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Zgierzu z Oddziałami Dwujęzycznymi. Po mszy zgromadzeni udali się pod tablice niepodległościowe  przy Ratuszu gdzie wspólnie odśpiewali hymn państwowy i złożyli kwiaty pod pomnikiem.

Warto w tym miejscu przytoczyć słowa Komendanta Miasta Zgierza, Podkapitana Heinricha, który w 1918 roku tak wyraził się o odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości:

Obywatele!

Dawno upragniona przez nas chwila nadeszła. Po ustąpieniu okupantów mamy zupełnie wolną, a tak przez nas oczekiwaną Ojczyznę. Zwracamy się do Was, aby w tak poważnej dla nas chwili spokój, bezpieczeństwo mieszkańcom nie były zakłócane. Wzywamy wszystkich obywateli bez różnicy wyznania, przekonań politycznych do współpracy z nami. Wzywamy do spokoju, do rozwagi.

Okupant nasz kraj opuszcza. Żołnierze niemieccy zerwawszy z militaryzmem niemieckim otrzymali nasze zapewnienie, że złożywszy broń spokojnie wyjadą. Będąc neutralnymi, powinni być wolni od wszelkich zaczepek i szykan. Pokażmy, że jesteśmy godni wolności, która jest dziś naszym udziałem.

Niech żyje Zjednoczona Wolna Niepodległa Polska!

Komendant miasta Zgierza
Podkapitan Heinrich
Magistrat i Rada Miasta Zgierza
Komitet Obrony Narodowej

Słowa te pojawiły się na łamach „Gazety Zgierskiej” wydanej w dniu 16 listopada 1918 roku.

(Źródło: Serwis Miasto Zgierz).