Uczniowie klas Ib, IIb, IIIb wraz z wychowawcami (A. Kowanek, R. Fremel, M. Nowacki) w terminie od 17 – 21 czerwca wyjechali na zielona szkołę do Kotliny Kłodzkiej. Jest to region w południowo-zachodniej części Polski otoczony Górami Bardzkimi, Złotymi, Bystrzyckimi, Stołowymi oraz Masywem Śnieżnika. Jest to największa w Sudetach kotlina śródgórska o powierzchni 210 km kwadratowych.

Już pierwszego dnia, przed zakwaterowaniem w ,,Dworku Galosa” w Stroniu Śląskim uczniowie zwiedzili Twierdzę Kłodzką, zbudowaną na wzgórzu nad centrum miasta. Twierdza Główna jest unikalnym zabytkiem architektury militarnej, najcenniejsze dzieło nowożytnej architektury obronnej w Polsce. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem mogli zwiedzić część bastionów i podziemi przeciskając się prze tunele wysokie na 65 cm. Z tarasu widokowego zaś podziwiali wspaniały widok na Kłodzko i okolicę.

03

Drugiego dnia lekcje biologii i geografii realizowane były w terenie w drodze na Szczeliniec Wielki, najwyższy szczyt Gór Stołowych- 919 m.npm. Z tarasu widokowego mogli podziwiać niesamowity krajobraz oraz skały, których nazwy pochodzą od ich charakterystycznych kształtów: Wielbłąd, Słoń, Wiewiórka czy Małpolud. Przemierzanie wąskich i krętych szlaków dostarczało im niesamowitych wrażeń. Kolejną atrakcją gimnazjalistów było zwiedzanie ruchomej szopki w Wambierzycach, której twórcą był zegarmistrz Longin Wittig. Tradycja mówi, że gdy zmarła jego żona, postanowił stworzyć ruchomą szopkę dla swego syna, by w ten sposób go pocieszyć i by chłopiec łatwiej zapomniał o stracie matki. Na całą szopkę (kilka scen) składa się ponad 800 figurek, z czego 300 jest ruchomych. Drugi dzień na zielonej szkole zakończył się pieczeniem kiełbasek przy ognisku.

Trzeciego dnia uczniowie pojechali z wizytą do naszych sąsiadów. Celem zwiedzania była Praga w Czechach. Katedra pod wezwaniem świętego Wita, Zamek na Hradczanach, zmiana Warty na Zamku Praskim, Rynek Starego Miasta to wiele ciekawych zabytków na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Przyglądali się nie tylko zegarowi Orloj, ale również samej budowli ratusza, która jest tak naprawdę, zbiorem różnych budynków, zdradzających zagmatwaną i niespokojną historię Starego Miasta. Ze Starego Miasta udali na się niezapomniany Most Karola, a na nim zatrzymali się koło figury św. Jana Nepomucena, którego postument zaopatrzony jest w dwie płaskorzeźby, z wyraźnymi śladami po licznych dotknięciach przez turystów. Na moście tym znajduje się ponad 30 zespołów figuralnych, gdzie dominują głównie rzeźby barokowe. Zmęczeni ale zauroczeni Pragą, uczniowie regenerowali swoje siły w autokarze, by czwartego dnia stawić czoło Śnieżnikowi, który jak się okazało próbowali zdobyć w czterdziestostopniowym upale.

Ostatniego dnia gimnazjaliści podziwiali uroki Starego Miasta we Wrocławiu, które jest wizytową częścią miasta. Zwiedzanie zaczęło się od Ostrowa Tumskiego. Uczniowie i wychowawcy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wrócili do Zgierza planując po drodze zieloną szkołę za rok.