W dniu 2 marca w naszej szkole miało miejsce upamiętnienie „żołnierzy wyklętych” z okazji przypadającego rokrocznie (od 2011 roku) na dzień 1 marca – Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Młodzież szkolna uczestniczyła w prelekcji poświęconej tym bohaterom walki o wolność i niezawisłość naszej Ojczyzny, a której prelegentem był uczeń klasy 7a – Szymon Pawluczyk.

„Żołnierzami wyklętymi” lub „żołnierzami niezłomnymi” od lat 90. XX wieku są nazywani partyzanci, którzy po 1944 roku walczyli z komunistami. Określenie „wyklęci” odnosi się do próby wymazania przez władze PRL pamięci o antykomunistycznym oporze zbrojnym. Komuniści mówili o partyzantach obraźliwie „bandyci”, a ich działalność przedstawiali jako niewiele znaczące działania o charakterze przestępczym. Słowo „niezłomni” odnosi się do nieugiętej postawy żołnierzy podziemia niepodległościowego w walce z radzieckim zniewoleniem.

Trzeba wiedzieć, że ówcześni komunistyczni przywódcy naszego kraju z całą bezwzględnością walczyli z antykomunistycznym oporem. Żołnierze podziemia niepodległościowego byli zabijani w walce lub skazywani na śmierć przez podległe komunistycznej władzy sądy. W ten ostatni sposób zamordowano m.in. rotmistrza Witolda Pileckiego ps. „Witold” – bohaterskiego żołnierza Armii Krajowej.

Antykomunistyczny opór zbrojny trwał – ze słabnącym natężeniem – do połowy lat 50. Ostatni ukrywający się partyzant, Józef Franczak ps. „Laluś” został zastrzelony przez służby podległe komunistom w 1963 roku.