W dniu 21.04 najbardziej aktywni Rajdomaniacy wraz ze swoimi opiekunkami wybrali się na festiwalową wycieczkę organizowaną przez Wydział Geografii UŁ w ramach XVIII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki. Była to także doskonała okazja by świętować przypadający na 22 kwietnia Dzień Ziemi.
Wycieczka była prawdziwą ucztą naukową bowiem przewodnikami uczestników byli niezwykli naukowcy i pasjonaci Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich: prof. Józef Kurowski, dr Sławomir Kobojek oraz dr Adam Świć. Celem wycieczki było zapoznanie uczestników z unikatowym dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym podłódzkich terenów. Rozpoczęliśmy od zapoznania z Pszczołami Murakami w Gminno – Parkowym Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie. To kuzynki pszczół miodnych. Podobnie jak one są bardzo aktywnymi i efektywnymi zapylaczami wielu kwiatów ogrodowych. Ponadto nie są agresywne wobec ludzi!
Następnie udaliśmy się do dworu rodziny Plichtów w Byszewach, znanego z pobytu Jarosława Iwaszkiewicza. Dwór otacza piękny park ze słynnym Dębem Jarosławem – pomnikiem przyrody oraz charakterystycznym wzniesieniem nazwanym przez Iwaszkiewicza „Światynią dumania”. Po Byszewach przyszedł czas na atrakcje przyrodnicze. Udaliśmy się do rezerwatu „Struga Dobieszkowska”, obejmującego niezwykły źródliskowy krajobraz rzeki Młynówki oraz rezerwatu „Parowy Janinowskie”, chroniącego system parowów powstały w wyniku działalności człowieka.
Wreszcie przyszedł czas na dawkę historii i chwilę zadumy. Kolejnym punktem naszej wycieczki był bowiem Cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Nekropolia zajmuje ok. 1,2 ha powierzchni lasu należącego do uroczyska Poćwiardówka. Znajdują się tutaj mogiły żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych w „Bitwie pod Łodzią”. Według różnych szacunków spoczywa tu od dwóch i pół do pięciu tysięcy poległych. 40 żołnierzy zostało zidentyfikowanych. Na nagrobkach można dostrzec słabo zachowane inskrypcje.
Złożyliśmy także krótką wizytę w drewnianym kościółku w Niesułkowie i pożegnaliśmy Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich ostatnim spojrzeniem z punktu widokowego tuż obok autostrady. Szum samochodów zagłuszał śpiew słowików… Za nami niezwykła powtórka z historii, geografii, biologii i języka polskiego, a co najważniejsze niezapomniana przyjemność słuchania wspaniałych nauczycieli akademickich.